ΙΕΡΑΡΧΙΑ

1. Ἱεράρχαι Παλαιᾶς και Νέας Ἑλλάδος, διαποιμαίνοντες Ἱεράς Μητροπόλεις
(Κατά πρεσβεῖα χειροτονίας)

Ὁ Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος Ἱερώνυμος 4-10-1981
Ὁ Καρυστίας καί Σκύρου Σεραφείμ 24-11-1968
Ὁ Σταγῶν καί Μετεώρων Σεραφείμ 31-5-1970
Ὁ Φιλίππων, Νεαπόλεως καί Θάσου Προκόπιος 25-5-1974
Ὁ Θεσσαλονίκης Ἄνθιμος 14-7-1974
Ὁ Παραμυθίας, Φιλιατῶν καί Γηρομερίου Τίτος 17-7-1974
Ὁ Περιστερίου Χρυσόστομος 22-2-1976
Ὁ Καλαβρύτων καί Αἰγιαλείας Ἀμβρόσιος 17-8-1976
Ὁ Μονεμβασίας καί Σπάρτης Εὐστάθιος 31-8-1980
Ὁ Ἠλείας Γερμανός 3-10-1981
Ὁ Μαντινείας καί Κυνουρίας Ἀλέξανδρος 5-5-1984
Ὁ Μηθύμνης Χρυσόστομος 6-5-1984
Ὁ Μυτιλήνης, Ἐρεσσοῦ καί Πλωμαρίου Ἰάκωβος 20-11-1988
Ὁ Λήμνου καί Ἁγίου Εὐστρατίου Ἱερόθεος 22-11-1988
Ὁ Γουμενίσσης, Ἀξιουπόλεως καί Πολυκάστρου Δημήτριος 15-10-1989
Ὁ Λαρίσης καί Τυρνάβου Ἰγνάτιος 28-5-1994
Ὁ Βεροίας καί Ναούσης Παντελεήμων 29-5-1994
Ὁ Διδυμοτείχου, Ὀρεστιάδος καί Σουφλίου Δαμασκηνός 27-1-1995
Ὁ Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανῆς καί Κονίτσης Ἀνδρέας 28-1-1995
Ὁ Ξάνθης καί Περιθεωρίου Παντελεήμων 29-1-1995
Ὁ Νικαίας Ἀλέξιος 29-1-1995
Ὁ Ναυπάκτου καί Ἁγίου Βλασίου Ἱερόθεος 20-7-1995
Ὁ Σάμου καί Ἰκαρίας Εὐσέβιος 22-7-1995
Ὁ Καστορίας Σεραφείμ 5-10-1996
Ὁ Φθιώτιδος Νικόλαος 6-10-1996
Ὁ Μάνης Χρυσόστομος 6-10-1996
Ὁ Δημητριάδος καί Ἀλμυροῦ Ἰγνάτιος 10-10-1998
Ὁ Καισαριανῆς, Βύρωνος καί Ὑμηττοῦ Δανιήλ 22-1-2000
Ὁ Φλωρίνης, Πρεσπῶν καί Ἑορδαίας Θεόκλητος 23-1-2000
Ὁ Κασσανδρείας Νικόδημος 13-1-2001
Ὁ Ὕδρας, Σπετσῶν καί Αἰγίνης Ἐφραίμ 14-1-2001
Ὁ Πειραιῶς Σεραφείμ 21-1-2001
Ὁ Σερρῶν καί Νιγρίτης Θεολόγος 14-10-2001
Ὁ Σύρου, Τήνου, Ἄνδρου, Κέας καί Μήλου Δωρόθεος 15-12-2001
Ὁ Σιδηροκάστρου Μακάριος 16-12-2001
Ὁ Χαλκίδος Χρυσόστομος 17-12-2001
Ὁ Νέας Σμύρνης Συμεών 12-10-2002
Ὁ Κερκύρας καί Παξῶν Νεκτάριος 13-10-2002
Ὁ Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης Παῦλος 14-10-2002
Ὁ Ἐδέσσης, Πέλλης καί Ἀλμωπίας Ἰωήλ 15-10-2002
Ὁ Θήρας, Ἀμοργοῦ καί Νήσων Ἐπιφάνιος 11-1-2003
Ὁ Ζιχνῶν καί Νευροκοπίου Ἱερόθεος 17-5-2003
Ὁ Ἐλευθερουπόλεως Χρυσόστομος 28-4-2004
Ὁ Σερβιῶν καί Κοζάνης Παῦλος 29-4-2004
Ὁ Μεσογαίας καί Λαυρεωτικῆς Νικόλαος 30-4-2004
Ὁ Ἀλεξανδρουπόλεως Ἄνθιμος 9-10-2004
Ὁ Νεαπόλεως καί Σταυρουπόλεως Βαρνάβας 10-10-2004
Ὁ Πατρῶν Χρυσόστομος 20-2-2005
Ὁ Κυθήρων Σεραφείμ 2-7-2005
Ὁ Αἰτωλίας καί Ἀκαρνανίας Κοσμᾶς 8-10-2005
Ὁ Δράμας Παῦλος 9-10-2005
Ὁ Σισανίου καί Σιατίστης Παῦλος 4-3-2006
Ὁ Γόρτυνος καί Μεγαλουπόλεως Ἱερεμίας 14-10-2006
Ὁ Κορίνθου Διονύσιος 15-10-2006
Ὁ Τριφυλίας καί Ὀλυμπίας Χρυσόστομος 17-3-2007
Ὁ Μεσσηνίας Χρυσόστομος 18-3-2007
Ὁ Λευκάδος καί Ἰθάκης Θεόφιλος 27-6-2008
Ὁ Θηβῶν καί Λεβαδείας Γεώργιος 28-6-2008
Ὁ Παροναξίας Καλλίνικος 30-6-2008
Ὁ Πολυανῆς καί Κιλκισίου Εμμανουήλ 17-10-2009
Ὁ Φωκίδος Θεόκτιστος 25-10-2009
Ὁ Ἄρτης Καλλίνικος 26-10-2009
Ὁ Ἰλίου, Ἀχαρνῶν καί Πετρουπόλεως Ἀθηναγόρας 13-5-2010
Ὁ Ζακύνθου Διονύσιος 13-5-2010
Ὁ Κηφισίας, Ἀμαρουσίου καί Ὠρωποῦ Κύριλλος 14-5-2010
Ὁ Λαγκαδᾶ, Λητής καί Ρεντίνης Ἰωάννης 16-5-2010
Ὁ Χίου, Ψαρῶν καί Οἰνουσσῶν Μάρκος 8-10-2011
Ὁ Νέας Ἰωνίας καί Φιλαδελφείας Γαβριήλ 9-10-2011
Ὁ Νικοπόλεως καὶ Πρεβέζης Χρυσόστομος 6-10-2012
Ὁ Ἱερισσοὺ Ἁγίου Ὅρους καὶ Ἀρδαμερίου Θεόκλητος 7-10-2012
Ὁ Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων 24-2-2013
Ὁ Ἀργολίδος Νεκτάριος 18-10-2013
Ὁ Κίτρους καί Κατερίνης Γεώργιος 01-3-2014
Ὁ Ιωαννίνων Μάξιμος 28-6-2014
Ὁ Ελασσώνος Χαρίτων 29-6-2014
Ὁ Θεσσαλιώτιδος καί Φαναριοφερσάλων Τιμόθεος 30-6-2014
Ὁ Μεγάρων και Σαλαμίνος Κωνσταντίνος 11-10-2014
Ὁ Γρεβενών Δαβίδ 12-10-2014
Ὁ Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνος 1-6-2015
Ὁ Κεφαλληνίας Δημήτριος 10-10-2015
Ὁ Τρίκκης καί Σταγῶν Χρυσόστομος 11-10-2015
Ὁ Καρπενησίου Γεώργιος 12-3-2016

2. Τιτουλάριοι Μητροπολῖται
Ὁ Εὐρίπου Βασίλειος 18-12-1968
Ὁ Ἀχελῴου Εὐθύμιος 22-12-1968
Ὁ Δωδώνης Χρυσόστομος 16-8-1976
Ὁ Βρεσθένης Θεόκλητος 15-10-1999
Ὁ Διαυλείας Αλέξιος 23-11-1999
Ὁ Θερμοπυλῶν Ἰωάννης 14-10-2000
Ὁ Ἀχαΐας Ἀθανάσιος 15-10-2000
Ὁ Βελεστίνου Δαμασκηνός 12-1-2003
Ὁ Κορωνείας Παντελεήμων 14-1-2003

3. Βοηθοί Ἐπίσκοποι
Ὁ Νεοχωρίου Παῦλος 28-1-1995
Ὁ Χριστιανουπόλεως Προκόπιος 18-10-2009
Ὁ Ὠλένης Ἀθανάσιος 01-11-2009
Ὁ Ἐλευσῖνος Δωρόθεος 07-11-2009
Ὁ Μεθώνης Κλήμης 13-10-2014
Ὁ Κερνίτσης Χρύσανθος 13-10-2014

4. Τιτουλάριοι Ἐπίσκοποι
Ὁ Φαναρίου Ἀγαθάγγελος 13-1-2003
Ὁ Τανάγρας Πολύκαρπος 22-5-2010
Ὁ Σαλώνων Ἀντώνιος 10-3-2012
Ὁ Θαυμακού Ἰάκωβος 11-3-2012

5. Σχολάζοντες Ἀρχιερεῖς
Ὁ πρώην Πειραιῶς Καλλίνικος 25-10-1975
Ὁ πρώην Τρίκκης καί Σταγῶν Ἀλέξιος 22-8-1976
Ὁ πρώην Καρπενησίου Νικόλαος 28-1-1979
Ὁ πρώην Κίτρους καί Κατερίνης Ἀγαθόνικος 24-11-1985
Ὁ πρώην Ἄρτης Ἰγνάτιος 21-11-1988
Ὁ πρώην Νέας Ἰωνίας καί Φιλαδελφείας Κωνσταντῖνος 29-5-1994
Ὁ πρώην Αὐλῶνος Χριστόδουλος 28-7-1996